*/ ?>
ATRAKCJEw okolicy

Nasz Hotel stanowi wyjątkową bazę wypadową na wiele szlaków turystycznych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z licznymi urokami samych Dobczyc, jak również okolic. Jeśli szukasz kontaktu z przyrodą, relaksu i odpoczynku od wielkomiejskiego hałasu jest to miejsce idealne dla Ciebie!

Zamek Królewski w Dobczycach
Zamek królewski
Dobczyce, Stare Miasto
 

Położony na wzgórzu nad Rabą, a ściślej nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby. Jest on przykładem zamku wyżynnego. Prowadzone na wzgórzu zamkowym badania odkryły ślady osadnictwa pochodzące z okresu neolitu i epoki brązu. Okres powstania twierdzy datuje się na XIII wiek. Pierwsza wzmianka pisana o nim pochodzi z roku 1225. W czasach swej świetności obiekt posiadał ponad 70 sal i 3 wieże. Gościł on w przeszłości koronowane głowy: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Królową Jadwigę i Władysława Jagiełłę. Za czasów Kazimierza Jagiellończyka mieściła się tutaj akademia dla synów królewskich, którzy kształcili się pod okiem słynnego polskiego dziejopisarza Jana Długosza. Dziś w zrekonstruowanej części znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego.

- Wstęp płatny - otwarty tylko w sezonie (1.04-31.10)
  * bilet normalny - 15,00 zł
  * bilet ulgowy - 12,00 zł
  * bilet rodzinny – 35,00 zł
- W dni ustawowo wolne muzeum zamku i skansenu jest ZAMKNIĘTE!
- Odległość od Hotelu Kasztelan***ok.300m

 


Korona zapory
Dobczyce (wejście od ul. Budowlanych lub ul. Jałowcowej)

Decyzję o budowie zapory podjęto w 1970 r. Wiązało się z nią usunięcie około 216 gospodarstw i domostw z terenów zalewowych. Zbiornik zaporowy (zbiornik retencyjny), który utworzono w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości, stanowi zbiornik wody pitnej dla miasta Krakowa, pokrywając ok. 55% jego zapotrzebowania. Z zapory roztacza się na północ piękny widok na krajobraz Pogórza Wielickiego z doliną Raby u podnóża, od wschodu z kolei dumnie wznoszą się na skale ruiny dobczyckiego zamku. Wejście dla turystów na koronę zapory odbywa się przy bramie od strony ul. Góra Jałowcowa oraz ul. Budowlanych.

- Godziny Otwarcia :
* 1 maja - 30 września od 11:00 do 21:00
* 1 października - 30 kwietnia (tylko w soboty i niedziele) od 11:00 do 16:00
- Wstęp darmowy
- Czas zwiedzania ok. 30min.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 1,5 km

 

 

 

Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela
Dobczyce, Stare Miasto

Pierwsza świątynia na obszarze dzisiejszego miasta istniała prawdopodobnie już w XIII w. Na jej miejscu zaczęto budować w 1828 r. obecny, klasycystyczny kościół. We wnętrzu naszą uwagę zwraca dziecięce epitafium Sebastiana Lubomirskiego z XVI w. Nagrobek wykonany został z białego marmuru, ma formę prostokątnej płyty osadzonej w profilowanych ramach w stylu renesansowym. Górną część płyty ozdabia płaskorzeźba przedstawiająca nagie dziecko, wsparte na trupiej czaszce, w lewym górnym rogu widnieje herb Lubomirskich. Ponadto w świątyni znajdują się: ambona, 5 ołtarzy drewnianych oraz stacje Męki Pańskiej z XVIII w.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 250 m

 

 

 

Figura św. Floriana
Dobczyce, Rynek

Figura znajduje się w Rynku koło strażnicy. Jest to figura ludowo-barokowa wykonana z piaskowca i umieszczona na kamiennym postumencie. Całość liczy ok. 5 m wysokościi pomalowana jest farbą. Pochodzi z 1768 roku i przedstawia św. Floriana czczonego w Polsce jako patrona strażaków i hutników, w stroju rzymskiego legionisty. Posągi tego świętego często umieszczano w miastach, by je strzegł od pożaru. Figura była wielokrotnie restaurowana.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 500 m

 

 

 

Krzesło Kantora
Hucisko

Krzesło Kantora jest to ogromna, kilkunastometrowa betonowa rzeźba powstała ku upamiętnieniu Tadeusza Kantora. Znajduje się tuż przy jego domu w miejscowości Hucisko. Rzeźba ta powstała dzięki Fundacji im. Tadeusza Kantora w 1995 roku. Jej projekt został stworzony przez tego artystę w ramach „cyklu pomników niemożliwych”. W skład owego cyklu wchodzą jeszcze projekt olbrzymiej żarówki czy most na Wiśle w kształcie ogromnego wieszaka. Droga wiodąca lasem przez Hucisko, którą dojeżdżamy do posiadłości, gdzie znajduje się Krzesło Kantora, również ma swój malowniczy urok, zwłaszcza jesienią.

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 9 km

 

 

 

Diabli kamień
Krzesławice

Potężny głaz (ławica piaskowca), znajdujący się u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Diabli Kamień od dawien dawna był i jest popularnym miejscem oraz atrakcją turystyczną. O popularności tego miejsca stanowiła nie tylko sama grupa skalna ale również legendy na temat jego powstania i fakt, że mieszkał tu po wschodniej stronie Diablego Kamienia pustelnik z klasztoru Cystersów w Szczyrzycu, bardzo pobożny i życzliwy człowiek, który chętnie rozmawiał z odwiedzającymi to miejsce. Krąży wiele opowieści o jego życiu w leśnym zaciszu, w niewielkiej pustelni, spędzającego noce w otwartej trumnie, pałaniu się pszczelarstwem i hodowlą kóz, codzienną wędrówką do klasztoru w Szczyrzycu na msze i obiady. Obok jego pustelni stała szopa dla kóz i niewielka kaplica p.w. Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Wszystkie obiekty znajdujące się przy Diablim Kamieniu są drewniane, wybudowane w 1886 roku staraniem pustelnika Antoniego Rąpa. Skała mierzy 55 m długości, 12 m szerokości i 17-25 m wysokości.

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 15 km

 

 

 

Alpaca Home
Krzyszkowice 32

Jeśli lubisz przebywać na łonie natury, cenisz swobodę i dobre towarzystwo to gospodarstwo agroturystyczne Alpaca Home jest właśnie dla Ciebie! Alpaki o imionach Stasio, Józio, Krzysiek, Zenek, Ewa, Rózia i Franio to świetne towarzystwo dla dzieci i dla dorosłych. Do dyspozycji gości również „polne” boisko do siatkówki i piłki nożnej. Sprzęt do rekreacji, koce, leżaki, bujaki i hamaki. Można również skorzystać z uroczej kawiarenki, w której serwowane są ciepłe napoje, ciasta, czy dania z grilla.

- Godziny otwarcia:
  * Od 1.11.- 31.03. otwarte w wybrane niedziele

  * Od 1.06 - 31.08. otwarte od środy do niedzieli od 12:30 do 18:00
  * Od 1.09 - 31.10. otwarte tylko w weekendy od 12:30 do 18:00.
  * SOBOTA- spacery z Alpakami po wcześniejszej rezerwacji.
- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 17 km

 

 

 

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze
Węglówka

Usytuowane jest na szczycie góry Lubomir, w malowniczej części Beskidu Wyspowego. Miejsce, którego historia sięga niemal stu lat nadal zachwyca ciemnym niebem i pięknymi widokami. Jako jedno z nielicznych w Polsce jest otwarte dla turystów przechodzących pobliskim szlakiem.

- Godziny otwarcia:
  * pon.-sob. Zamknięte

  *  niedz. 11:00–17:00
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 17 km

 

 

 

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny (MOREKO) na Śnieżnicy
Kasina Wielka

Ośrodek znajduje się na śródleśnej polance południowego stoku Śnieżnicy, na wys. ok. 840 m n. p. m. Posiada 6 budynków. Prócz nich jest drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniemks. kapelana. W pobliżu obfitość darów lasu: poziomki, czarne jagody (borówki), maliny, jeżyny oraz grzyby.

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 27 km

 

 

 

Zamek Żupny/Muzeum Żup Krakowskich
Wieliczka

Zamek w Wieliczce, dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni (niegdyś było to jedno wielkie przedsiębiorstwo). Współcześnie odrestaurowany zamek stanowi siedzibę Muzeum Żup Krakowskich. W ramach zwiedzania zamku można obejrzeć stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz aktualną wystawę czasową. Podziwiając budowlę, można natrafić na koncert z cyklu Summer Music Festival czy Popołudnie ze Straussem. Raz do roku organizowane jest Święto Soli. Wydarzenia te odbywają się cyklicznie na zamkowym dziedzińcu. 23 czerwca 2013 zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, jako rozszerzenie wpisu dotyczącego kopalni soli.

- Wstęp płatny
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 17 km

 

 

 

Tężnia solankowa
Park Kingi, Wieliczka

Tężnia solankowa położona jest w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza, którym schodzi się do podziemi Kopalni Soli „Wieliczka”. Spacer w Tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych o charakterze nawracających i przewlekłym. Tężnia to aż 7 500 m2 powierzchni, a dodatkowym elementem przygotowanym dla korzystających z niej osób jest wznosząca się na wysokość 22 metrów wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę parku i górniczych szybów.

- Wstęp płatny
- Sugerowany czas zwiedzania – 30 min

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 17,5 km

 

 

 

Muzeum Klasztorne OO. Cystersów, Stary Browar
Szczyrzyc 1

Placówka muzealna, założona w 1954 przez ojców Cystersów, wchodząca w skład zespołu klasztornego Cystersów w Szczyrzycu. W Muzeum Klasztornym OO. Cystersów zwiedzający może podziwiać takie dzieła jak: zbiór pergaminowych manuskryptów, Krzyż Dobrej Drogi z XV wieku, płaskorzeźbione votum za ocalenie klasztoru, kolekcję kielichów mszalnych, zabytkowe meble.

- Godziny otwarcia Muzeum:
  * Dni powszednie: od 9.00 do 11.00 i od 14.00 do 17.00

  * Niedziele i święta muzeum nieczynne
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 18 km

 

 

 

Łowisko Wieniec
Wieniec 134

Klimatyczne miejsce otoczone lasem, gdzie można się wyciszyć oraz zrelaksować. Łowisko zajmuje obszar 2ha, na którym znajdują się 4 stawy. Możemy tam zetknąć się z takimi gatunkami ryb jak: jesiotr, karp, karaś, szczupak, leszcz, lin, pstrąg. Karta wędkarska nie jest wymagana.

- Godziny otwarcia:
  * Poniedziałek - Niedziela od 6.00 do zmierzchu
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 19 km

- Wstęp płatny

 

 

 

Stajnia 4 kopyta
 Nowa Wieś 37

Jest to znajdująca się w Nowej Wsi stadnina, która uczy nie tylko jazdy konnej, ale i szacunku i zaufania do koni. Dla zainteresowanych dostępnych jest 7 konio zróżnicowanym wzroście. Stajnia oferuje: naukę jazdy konnej dla małych grup, ujeżdżanie, skoki, przygotowanie do egzaminów na odznaki PZJ, "Kucykowe ABC" - zajęcia na kucykach dla najmłodszych, "Soboty w siodle", półkolonie itp.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 4 km

 

 

 

Inwałd Park
Inwałd

Inwałd Park mieści aż 5 parków tematycznych w jednym miejscu! Park Miniatur „Świat Marzeń”, Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia, Warownia Inwałd, Mini Zoo Kucyk, Ogród Jana Pawła II. Park Miniatur – tylko w tym miejscu możesz odwiedzić w ciągu jednego dnia wszystkie siedem kontynentów świata. Wieża Eiffla, Wenecja, Sfinks, Plac świętego Piotra, Stadion Narodowy w Warszawie – to tylko namiastka eksponatów, jakie możesz zobaczyć w Parku.Na wytrwałych podróżników czeka jeszcze duży lunapark, w którym koło młyńskie zaprasza do obejrzenia miniaturowych budowli z lotu ptaka. Dinolandia – stanąć oko w oko z największym drapieżnikiem dinozaurem świata. W Parku Dinozaurów czeka na Was ponad 50 różnej wielkości eksponatów. Ogród Jana Pawła II – najbardziej kwieciste miejsce na mapie Inwałdu. Setki drzew, krzewów i pięknych kwiatów tworzą niepowtarzalny obraz – portret papieża Polaka w otoczeniu bazyliki z Wadowic i Watykanu. Wycieczka Ciuchcią do Mini Zoo „Kucyk” – wyjątkowa podróż kolorową ciuchcią w połączeniu ze zwiedzaniem.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 56 km

 

 

 

Park dinozaurów Zatorland
Zator

Park Rozrywki Zatorland, to ciekawe miejsce stworzone dla najmłodszych z myślą o ich edukacji poprzez rozrywki. W skład kompleksu Zatorland wchodzą: lunapark oraz Park Ruchomych Dinozaurów - Dinozatorland, Park Mitologii, Park Owadów, kino 5D Extreme, Dom do Góry Nogami. Każdy z parków, to niezwykłe miejsce umożliwiające poznanie tajemnic odległej przeszłości, fascynujących historii, czy odkrywania niezwykłej przyrody.To również przestrzeń do wypoczynku i wspaniałej zabawy dla całej rodziny.

- Godziny otwarcia 9.30 – 19.00
- Wstęp płatny

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 62 km

 

 

 

Ogród Zoologiczny
Aleja Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14

Ogród zoologiczny założony w 1929 roku, na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik. ZOO zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim około 270 gatunków zwierząt.

- Godziny otwarcia: 9.00 do 15.00
- Wstęp płatny

- Czas zwiedzania ok. 3 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 45 km

 

 

 

Papugarnia „Papuga House”
Kraków, Wielicka 250

Papugarnia „PAPUGA HOUSE” powstała w 2017. Jest największą papugarnią działającą w tej części Polski, blisko 300 m2 pozwoli spędzić czas w towarzystwie wielobarwnych i przyjaznych ptaków z wielu zakątków świata. Można spotkać różne gatunki oswojonych papug, które nie tylko można z bliska zobaczyć i dotknąć ale i nakarmić a czasem nawet zamienić z nimi kilka słów. Papuga House, to cudowne miejsce stworzone z miłości do dzieci oraz zwierząt.

- Wstęp płatny
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 21 km

 

 

 

Rydlówka
Włodzimierza Tetmajera 28

Zabytkowy dworek, w którym w 1900r. odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to uwiecznił Stanisław Wyspiański w swoim dramacie „Wesele”.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt - sob: 9:30-17:00
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok 50 km

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego
al. Jana Pawła II 39

 Zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu. Posiada również bibliotekę z ponad 30 tysiącami pozycji. Znalazło się na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie telewizji CNN.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: pon: zamknięte, wt- ndz: 9:00-17:00

- Czas zwiedzania ok. 1,5 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 37 km

 

 

 

Kraków - Rynek Główny

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny jest największym placem Krakowa i największym średniowiecznym rynkiem Europy. Przez rynek przebiega Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego, wiodący od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto i Okół na Zamek Królewski na Wawelu. Na rynku znajdują się: Kościół św. Wojciecha, Wieża ratuszowa, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Płyta upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej, Płyta upamiętniająca Insurekcję Kościuszkowską, Płyta upamiętniająca Hołd Pruski 1525 roku, Studzienka im. Walentego Badylaka.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 31 km

 

 

 

Wax Museum
 Floriańska 32

Krakowskie Muzeum Figur Woskowych. W komnatach kamienicy,w której mieszkał cesarz Franciszek Józef I, car Mikołaj Romanow, a polski król Jan Sobieski witał kupców krakowskich, stoją pary prezydenckie Rzeczpospolitej Polskiej i znani sportowcy, artyści i celebryci. Każdy zwiedzający w hiper-realistycznym wydaniu poczuje „na żywo” oddech historii Polski a witać nas będą 3 dostojni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: 10:00-22:00

- Czas zwiedzania ok. 1,5 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 34 km

 

 

 

Kościół Mariacki
Plac Mariacki 5

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bazyliką Mariacką lub kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po archikatedrze wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

- Wstęp częściowo płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 33 km

 

 

 

Katedra Wawelska
 Wawel 3

Katedra jest trójnawową gotycką bazyliką, z prosto zakończonym prezbiterium, z transeptem i ambitem (obejściem prezbiterium). Katedrę otaczają trzy wieże. Na stojącej od strony północnej wieży Zygmuntowskiej wisi słynny Dzwon Zygmunta, natomiast sąsiadującą z nią i wyższą od niej wieżę Zegarową zdobi barokowy hełm. W katedrze, oprócz królów i ich rodzin, pochowani są także polscy bohaterowie narodowi i wielcy literaci. Otacza ją 19 kaplic.

- Wstęp częściowo płatny
- Godziny otwarcia:
  * pon-sob: 9:00-16:00; ndz: 12:30-16:00

- Czas zwiedzania ok. 2godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 33 km

 

 

 

Synagoga Stara (muzeum)
ul. Szeroka 24

Znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Do 1939 roku odgrywała rolę centralnej synagogi, głównego ośrodka religijnego, kulturalnego, socjalnego oraz organizacyjnego krakowskiej gminy żydowskiej.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24

Reformowana synagoga znajdująca się na Kazimierzu, jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu. Synagoga Tempel to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne koncerty oraz spotkania, szczególnie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. Powodem tego jest dobra akustyka obiektu, jak również jego wielkość, który może pomieścić kilkaset ludzi.

- Wstęp bezpłatny
- Czynna od godz. 10.00 do 17.00

- Ceny biletów wstępu: normalny: 10,00 zł, ulgowy: 5,00 zł
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4

Miejska instytucja kultury w Krakowie utworzona 1 lutego 2010 roku, a otwarta 19 maja 2011 roku, mająca na celu rozwój kultury i sztuki najnowszej oraz gromadzenie kolekcji. Muzeum znajduje się na terenie nieistniejącej Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt – ndz 11:00-19:00

- Czas zwiedzania ok. 2 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 28 km

 

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
Krakowska 46

W tym miejscu, u zbiegu ulic Krakowskiej oraz Trynitarskiej, stała wpierw gotycka kamienica, wybudowana w XIV w. Z tego czasu zachowały się piwnice. Czasy późniejsze (XV i XVI w.) pamięta z kolei część murów na parterze, zaś na elewacji ogrodowej zachowały się fragmenty kamieniarki okiennej datowanej na ok. 1430 r. Potoczna nazwa, „Dom Esterki”, wiąże go z legendą o miłości Kazimierza Wielkiego do pięknej Żydówki Estery, a dom miał być miejscem ich potajemnych schadzek. Dziś jest miejscem wystaw czasowych, zajęć edukacyjnych, mieści też część zbiorów, w tym specjalistyczną Bibliotekę Muzeum, oraz biura.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt – ndz: 10:00 – 19:00

- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 30 km

 

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila"
Wita Stwosza 12

Jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych, przede wszystkim o Armii Krajowej. Ideą Muzeum Armii Krajowej jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę sprzed 1945 r.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: 10:00-17:00

- Czas zwiedzania ok. 2 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 32km

 

Ojcowski Park Narodowy
Ojców 99, Skała

Najmnieszy z polskich parków narodowych, utworzony w 1956 roku. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, około 16 km od Krakowa. Położony jest na obszarze czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje środkową część Doliny Prądnika, część Doliny Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Ojcowski Park Narodowy słynie m.in. z bardzo charakterystycznych wapiennych skałek jak Maczuga Herkulesa, Rękawica, Brama Krakowska, jaskiń (Łokietka, Ciemna). Na uwagę zasługuje również Zamek Pieskowa Skała i Kaplica na Wodzie.

- Wstęp częściowo płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 60 km

 

Zamek Wiśnicz
Stary Wiśnicz, gm. Nowy Wiśnicz

 Zamek położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Miejsce związane z polską tradycją sztuki kulinarnej. Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu wystawione są fotografie obrazujące wygląd zamku sprzed lat, oprócz tego w jego salach znajdują się XIX- i XX-wieczne meble, makiety różnych zamków oraz prace plastyczne uczniów nowowiśnickiego Liceum Sztuk Plastycznych. Do zwiedzania udostępniona jest również ogromna sala balowa, sala plafonowa z pozłacanym sufitem, sala akustyczna wykorzystywana kiedyś jako miejsce spowiedzi, kaplica zamkowa oraz krypta z ekspozycją sześciu sarkofagów (w tym Stanisława Lubomirskiego).

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 36 km

 

Zamek królewski w Niepołomicach
Zamkowa 2, Niepołomice

Gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic. Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich. Obecnie zamek otwarty jest dla gości i turystów. Mieści się w nim także hotel i centrum konferencyjne. W komnatach zamkowych powstaje Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie i łowieckie oraz zbiory Włodzimierza Puchalskiego. Centrum Kultury "Zamek" organizuje recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie, wystawy. W zamku ma swoją siedzibę chór Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach "Cantata".

- Wstęp płatny
- Godziny wstępu: Poniedziałek - nieczynne

  * Wt – Ndz 10:00 - 17:00 (od 1 października do 30 kwietnia)
  * 10:00 - 18:00 (od 1 maja do 30 września)
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
 ul. Kościelna 7, Wadowice

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 48 km

 

Kąpielisko Chorwacja
 Jurków, 32-860 Czchów

Jurków to wieś pod Czchowem, która słynie ze wspaniałego kąpieliska wymownie zwanego Chorwacją. To ponoć jedno z najczystszych, najbezpieczniejszych i najlepiej przygotowanych kąpielisk w całej Małopolsce – jego stan jest co roku poddawany szczegółowej kontroli. Zbiornik wodny ma dość regularny kształt i równą linię brzegową, przy jego zachodnim (lewym) brzegu jest cypel. Mamy tutaj wyznaczoną bojami część, gdzie można pływać wpław oraz pozostałą, znacznie większą, po której można pływać kajakiem, łodzią lub rowerem wodnym. Z nowości na plażowiczów czekają deski windsurfingowe oraz małe katamarany, 2 baseny, park linowy. Dla chętnych przygody organizowane są spływy kajakowe Dunajcem, który płynie niecałe 100 m od akwenu. Kończą się one ogniskiem z kiełbaskami w malowniczym otoczeniu rozlewisk.

- Wejście na teren kąpieliska płatne
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 50 km

 

 

Ścieżka Turystyczna „Śladami Historii”

Trakt królewski, mury obronne, wieża widokowa

Dobczyce, Stare Miasto

Na trakcie królewskim znajdują się XIV i XV wieczne miejskie mury obronne. To najcenniejszy zabytek miasta i unikalne w skali kraju dziedzictwo kulturowe. W okresie świetności miały kształt nieregularnego pięciokąta, niemal 700 m długości i 1,5 m grubości. Podczas Potopu Szwedzkiego miasto na wzgórzu zamkowym zostało zniszczone. Ucierpiały również obwarowania. Dziś najlepiej zachowany 60-metrowy fragment murów wraz z ruinami baszty i bramą wjazdową można oglądać od ul. Kazimierza Wielkiego. W jedną ze ścian bramy wjazdowej wmurowano tablicę upamiętniającą 600-lecie lokacji miasta. Dokonał jej na prawie niemieckim król Kazimierz Wielki.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 200 m

 

Schody do Starego Miasta oraz lipa „Marysieńka”

Dobczyce, Stare Miasto

Kamienne schody od 1907 r. prowadzą na wzgórze staromiejskie do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Po prawej stronie schodów znajduje się cmentarz Jeleniec oraz lipa „Marysieńka” upamiętniająca zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 r. (w niszy lipy umieszczona została figura N.M.P. Niepokalanie Poczętej), Na szczycie schodów usytuowane zostały dwie kamienne figury z 1768 r. przedstawiające św. Jana Nepomucena oraz Najświętszą Marię Pannę. Rzeźby te stały niegdyś przy moście na rzece Rabie. Podczas II wojny światowej zostały zrzucone przez Niemców do rzeki. Wydobyte przez mieszkańców w 1970 r. zostały przeniesione w obecne miejsce.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 250 m

 

Dzwon Jan
Dobczyce, Stare Miasto

Przy kościele św. Jana Chrzciciela wzniesiono XIX w. dzwonnicę. W jej środkowej arkadzie umieszczono dzwon „Jan” odlany w 1504 r. Dzwon ma średnicę 105 cmi jako jedyny przetrwał II wojnę światową. Po obu stronach zawieszone są dwa mniejsze dzwony wykonane w 1975 r. Poświęcono je Matce Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierzowi.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 250 m

 

Skansen w Dobczycach
Dobczyce, Stare Miasto

Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, który jest częścią Muzeum Regionalnego PTTK. Biegnie tędy Małopolski szlak architektury drewnianej. Skansen tworzy kilka budynków. Mimo, że to średniowieczny zamek przyciąga większość zwiedzających, warto odwiedzić także plenerową ekspozycję podkrakowskiej architektury. W jego skład wchodzą: kurnik, karczma, spichlerz zbożowy, wozownia oraz Dom Kultu Pochówkowego. Wybierając się do Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego w Dobczycach pamiętajmy, że stale poszerza on swoje zbiory. Są to głównie dary okolicznych mieszkańców, a niekiedy instytucji. Warto więc tam nieustannie wracać i przekonywać się, co podczas naszej nieobecności zmieniło się, a co przybyło.

- Wstęp płatny - otwarty tylko w sezonie (1.04-31.10)
- Bilet wstępu normalny – 10,00 zł; bilet ulgowy – 8,00 zł; bilet rodzinny – 25,00 zł
- Czas zwiedzania ok.1 godz.
- Godziny otwarcia muzeum:
  * kwiecień 10.00-16.00 (wt-pt), 10.00-18.00 (sob-niedz)

  * maj-wrzesień 10.00 – 18.00 (wt-niedz)
  * październik 10.00 – 16.00 (wt-pt), 10.00-17.00 (sob-niedz)
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 300 m

 


Koza dobczycka

Dobczyce, Rynek

Pomnik kozy żywicielki – jest symbolem naszego miasta. Koza stoi na postumencie z piaskowca przed piekarnią Złoty Kłos w centrum Dobczyc. Nie tak dawno określenie „Koziarów” i „Koziarz” były dla miasta i jego mieszkańców ujmą, dziś są powodem do dumy i atrakcją turystyczną. Dobczyce, to inaczej Koziarów. Jedna z legend mówi o tym, że na stokach góry zamkowej pasły się kozice. W czasie najazdów tatarskich obrońcom miasta brakowało żywności oraz broni, postanowili zatem w przebraniu kozy wedrzeć się do obozu wroga tym samym zwyciężając. Inna znów legenda głosi, że w oddziałach załogi zamkowej byli Szkoci, którzy wykorzystywali kozią skórę do robienia miechów, czyli niezbędnego surowca do instrumentów, jakimi były dudy. Pomnik kozy żywicielki ufundowany został przez Marię i Władysława Brożków.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 500 m

 
 

Kopiec gen. Dąbrowskiego
Pierzchów

Kopiec usypany w Pierzchowie w gminie Gdów, poświęcony bohaterowi narodowemu gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Na wierzchołku kopca umieszczony jest obelisk wysokości 1,5 m, na którym został wykuty napis „Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy”.

- Wstęp darmowy
- Czas zwiedzania ok. 30 min.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 18,5 km

 
 

Czerwona Góra
Zakliczyn

Skręcając na skrzyżowaniu drogi Myślenice-Dobczyce w Brzączowicach w stronę Zakliczyna dotrzemy do ulicy Jodłowa lub Czerwona Góra. Tamtymi ulicami trafimy dość prosto do skałek piaskowych znajdujących się w lesie. Skały nazywane też Diablimi nie należą do małych. Znajdują się wśród nich jaskinie szczelinowe – najdłuższa ma 22 m. Wzgórze miało niewątpliwie związek z niezachowanymi już kopcami. Było ich ok. 200.

- Wstęp darmowy
- Czas zwiedzania ok. 1godz.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 7,5 km

 

Grzyb skalny
Zegartowice

Jest to typowy grzyb skalny znajdujący się na pagórku o wysokości 322 m n.p.m. na granicy lasu i pól uprawnych. Ma wysokość 4,10 m, szerokość podstawy wynosi 1,70 m, a szerokość czapy 4 m. W całości zbudowany jest z ławicy piaskowca ciężkowickiego. Powstał z ostańca w wyniku wietrzenia.

- Czynne całą dobę
- Czas zwiedzania ok. 15 min.

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 11 km

 

Mogielica
 Beskid Wyspowy, Chyszówki

Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170,2 m). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. Z wieży widokowej na szczycie rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. Suma wzniesień to ok. 480 m. Długość trasy: ok. 7 km. Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 36 km

 

Winnica Wieliczka
Pawlikowice

Winnica Wieliczka to gospodarstwo z certyfikatem ekologicznym prowadzone metodami biodynamicznymi. We własnej winiarni produkowane są tu gatunkowe wina takie jak : Riesling, Chardonnay, Merlot, Pinot Noir czy Cabernet. Na terenie winnicy znajduje się specjalny namiot, dzięki czemu niespodziewany deszcz nie jest przeszkodą do uczestnictwa w spotkaniu. W odległości ok. 1 km znajduje się Winiarnia. Oferta turystyczna obejmuje zwiedzanie połączone z omówieniem historii polskiego winiarstwa, uprawianych odmian, specyfiki klimatu oraz degustację win i innych produktów regionalnych.

- Wstęp płatny
- Czas zwiedzania 1 – 1,5 godz

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 13 km

 

Kopalnia Soli „Wieliczka”
ul. Daniłowicza 10

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.

- Wstęp płatny
- Czas zwiedzania 2-3 godz
.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 17 km

 

Kopalnia Soli Bochnia
Campi 15, Bochnia

Czynna dla ruchu turystycznego i leczniczego, nieczynna wydobywczo-zabytkowa. Kopalnia soli, która prowadziła eksploatację od 1251 do 1990 roku; jest polskim Pomnikiem Historii oraz została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś kopalnia staje się nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest działalność turystyczna, kopalnia przyjmuje rocznie blisko 200 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie. Odwiedzający kopalnię goście zwiedzają trasę turystyczną, trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

- Wstęp płatny
- Czas zwiedzania 3 – 4 godz.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Wioska Indiańska Szczyrzyc

Wioska Indiańska w Szczyrzycu
Pogorzany 8

Wioska Indiańska w Szczyrzycu usytuowana jest w starym beskidzkim sadzie, pośród malowniczych plenerów i ekologicznie czystych terenów Beskidu Wyspowego. Można zobaczyć tam naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, zdolny pomieścić nawet 50 osób, szałas pary (indiańską saunę), warlodge - specjalny namiot wojenny, a także wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach - wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry... i wiele, wiele innych rzeczy.

 

Łowisko Kuter Port
Nieznanowice 50

Piękne widoki, restauracja ze wspaniałą kuchnią serwującą m.in. ryby z własnego łowiska, żwirkowa plaża i duży plac zabaw dla dzieci.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 15 km

 

Park rozrywki Rabkoland
Rabka-Zdrój

Rabkoland, to magiczne miejsce dla całej rodziny, uważane przez wielu fachowców branży parków rozrywki za najsympatyczniejszy i najlepiej zorganizowany park rozrywki w Polsce. Znajdziecie tu najmniejszy rollercoaster w Europie, diabelski młyn, z którego można podziwiać górską panoramę oraz łódeczki i pontony dla małych fanów pluskania. Dzieci wyszaleją się także na niezwykłych placach zabaw, na wielkich huśtawkach i w Dolinie Trzmiela.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 43 km

 

Park Rozrywki Energylandia
Zator

Największy park rozrywki w Polsce (powierzchnia ok. 35 ha, 15 kolejek górskich, w tym 2 w kategorii hyper coaster). W parku podzielonym na pięć stref tematycznych znajduje się łącznie ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym kolejki górskie, liczne karuzele i urządzenia ekstremalne, a także restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz sceny, na których prezentowane są krótkie widowiska. Od 2016 w skład parku wchodzi park wodny Energylandia Water Park.

- Godziny otwarcia: 10.00-18.00/20.00
- Wstęp płatny

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 56 km

 

Park w Mogilanach
 Mogilany
W miejscowości Mogilany, w powiecie krakowskim znajduje się pięknie położony, historyczny park. Ze względu na piękną przyrodę, jest to wspaniałe miejsce na odpoczynek oraz spacery. Znajdują się w nim n 3 ogrody: ogród włoski, ogród angielski oraz ogród leśny. W parku możemy spotkać wiele rzadkich okazów dendrologicznych. Ciekawostką jest kasztan jadalny, którego owoce (po odpowiednim przyrządzeniu) mogą służyć jako przekąska lub dodatek do potraw i deserów. Na terenie parku rosną również drzewa będące pomnikami przyrody. Na terenie ogrodu mieści się Dwór pochodzący z połowy XVI wieku.

- Wstęp darmowy
- Czas zwiedzania ok. 2godz.

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 21 km

 

Kąpielisko Zalew Kryspinów
 Budzyń

Zalew położony w województwie małopolskim,w powiecie krakowskim, w gminie Liszki, tuż przy zachodniej granicy Krakowa. Zalew ” Na Piaskach”, to idealne miejsce dla ludzi lubiących wodne atrakcje i relaks. Piaszczysta plaża i urocze zakątki kąpieliska przyciągają latem tłumy turystów i mieszkańców stolicy Małopolski, w szczególności spragnionych orzeźwiających kąpieli i obcowania z naturą. Kąpielisko Kryspinów jest płatne i strzeżone. Plaże ośrodka są w większości plażami piaszczystymi oraz częściowo trawiastymi.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 42 km

 
 

Muzeum Żywych Motyli
Grodzka 48/2

Miłośników motyli zachęcamy do odwiedzenia niewielkiego, ale jakże wyjątkowego, Muzeum Żywych Motyli w Krakowie. Można tu nie tylko zobaczyć, ale nawet dotknąć niezwykłe okazy z całego świata: z Filipin, Azji, Malezji, Ameryki Południowej i Afryki. Motyle same chętnie przysiadają na zwiedzających, na dłoniach czy ubraniach, ponieważ latają swobodnie po muzeum.

- Godziny otwarcia 10.00– 20.00
- Wstęp płatny

- Czas zwiedzania ok. 45 min.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Zalew Zakrzówek
 Kraków

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się w południowej części Krakowa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta, jednak kąpiel jest tu obecnie zabroniona. Woda ma niesamowicie piękny turkusowy kolor. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 m. Widzialność dochodzi do 15 m., jednak latem przy dnie tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu. Zakrzówek jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Znajdziemy tu wiele podwodnych atrakcji - m.in. samochód Fiat 125p, autobus, furgonetka i łodzie. Co ciekawe, pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

- Wstęp bezpłatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 33 km

 

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
ul. Wańkowicza 25

Staropolski dworek wystawiony w 1826, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś pracownie Jana Matejki. Całość przykrywa dach gontowy, a od frontu dostawiona jest weranda zaprojektowana przez J. Matejkę. Dworek otoczony jest 4-hektarowym parkiem. Od 1966 pełni funkcję muzeum, które poświęcone jest twórczości Jana Matejki, a jedna z sal przypomina innego wybitnego mieszkańca Krzesławic, Hugona Kołłątaja.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia 8:00-18:00

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 33 km

 

Sukiennice
Rynek Główny 1

 Wizytówka miasta, perła renesansowej architektury, najstarsze krakowskie „centrum handlowe” – Sukiennice są jednym z najważniejszych obiektów historycznych w Krakowie. Obecnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami czy rękodziełami. Na piętrze (w dawnym szmatruzie) znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe. W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: 9:00-17:00

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 31 km

 

Muzeum Książąt Czartoryskich
 Świętego Jana 19

Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Zostało otwarte w 1878 roku. Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, prezentowanych w jej puławskim muzeum. Z końcem XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa. Muzeum gromadzi dzieła malarstwa europejskiego XIII–XVIII w., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIX w., grafiki, sztuki starożytnej oraz militaria. Najcenniejszym dziełem w muzeum jest „Damaz gronostajem” Leonarda da Vinci.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: 10:00 - 15:30

- Czas zwiedzania ok. 2 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 34 km

 

Zamek królewski na wawelu
 Wawel 5

Jest to zamek obronno-rezydencyjny o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji powodowały, iż obiekt ten wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt - pt: 9:30-17:00, sob - ndz: 10:00-17:00

- Czas zwiedzania ok. 3,5 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 33km

 

Synagoga i Cmentarz Remuh
Szeroka 40

Jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście i jedyną, w której regularnie odbywają się nabożeństwa. Synagoga jest drugim najstarszym żydowskim domem modlitwy w Krakowie, poprzez co pierwotnie zwana była Nową. Jej obecna nazwa wywodzi się od hebrajskiego akronimu ReMU, którym określa się Mojżesza Isserlesa. Synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem tworzą unikatowy i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku.

- Wstęp bezpłatny
- Godziny otwarcia: październik: pn.-pt., nd. 9.00-17.00, od listopada: pn.- pt., nd. 9.00-16.00

  * nieczynna w soboty i święta żydowskie
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 30 km

 

Krypta Zasłużonych na Skałce
Klasztor OO. Paulinów ul. Skałeczna 15

Krypta Zasłużonych znajduje się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce. Jest to obecnie jeden z najważniejszych panteonów narodowych w Polsce. W krypcie pochowani są m.in. Jan Długosz, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Czesław Miłosz, Karol Szymanowski.

- Wstęp płatny
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 33 km

 

Żydowskie Muzeum Galicja
Dajwór 18

Muzeum założone zostało przez brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza. Mieści się w odrestaurowanym budynku byłej żydowskiej fabryki mebli. Zajmuje 920 m² powierzchni. Muzeum prezentuje wystawę „Śladami Pamięci”, będącą fotograficznym hołdem dla nieistniejącego już świata oraz uznaniem dla dziedzictwa ponad 800-letniej kultury żydowskiej w Polsce. Wystawa składa się ze 140 kolorowych fotografii dużego formatu zrobionych przez Schwarza w miasteczkach i wioskach na terenie Galicji.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wrzesień

  * maj: pn-pt: 10.00–18.00, czerwiec - sierpień: pn-pt: 10.00–19.00
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 30 km

 

Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
Zakopiańska 62

Zadaniem instytucji jest promocja wydarzeń z zakresu sztuki współczesnej. Dominujące dziedziny działalności to sztuki plastyczne, teatr, muzyka i multimedia, a także szeroko pojmowana edukacja twórcza.

- Wstęp bezpłatny
- Godziny otwarcia: pn - pt 9:00 – 21:00

  * sob - 12:00 - 16:00
- Czas zwiedzania ok.1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 19 km

 
 
 
 
 

Muzeum PRL-u
Osiedle Centrum E1

 Instytucja mieszcząca się w budynku dawnego kina „Światowid” na Osiedlu Centrum E w Nowej Hucie, współprowadzona przez gminę miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum ma być miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u – politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej, a także rozmów i debat na temat epoki, która w polskim społeczeństwie budzi wiele kontrowersji. Ma pokazywać to, co było w PRL-u niezaprzeczalnie złe i zbrodnicze, ale także podkreślać pozytywne postawy i osiągnięcia ludzi w nim żyjącym. Ma być interaktywne i zbudowane w dużej części na świadectwach osób w tej epoce żyjących, ale także w oparciu o interdyscyplinarne studia nad tą epoką.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt-ndz: 10:00-17
- Czas zwiedzania ok. 1 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 34 km

 
 
 

Muzeum Narodowe w Krakowie
Al. 3 Maja 1

Muzeum opiera się na Gmachu Głównym, lecz także na ośmiu oddziałach, mieszczących się w historycznych budynkach w centrum Krakowa. Posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Kolekcja muzealna, składająca się w swych początkach z kilkunastu obrazów, nieustannie powiększana licznymi zapisami, donacjami i darami, rozwijała się w olbrzymim tempie.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: wt- pt: 9:00-17:00, sob: 10:00-18:00, ndz: 10:00-16:00

- Czas zwiedzania ok. 3 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 31 km

 
 
 

Auschwitz-Birkenau
Oświęcim (niem. Auschwitz) i Birkenau

Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940–1945, symbol Zagłady. Określany też mianem „fabryki śmierci”. Jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

- Wstęp płatny
- Godziny otwarcia: 7:30-19:00

- Czas zwiedzania ok. 3-4 godz.
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** ok. 90 km

 

Zakopane, Tatry
Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków na wypoczynek w Polsce. Latem to idealna baza wypadowa do wędrówek po najwyższych polskich górach, zimą stanowi jeden z największych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, potocznie nazywana „zimową stolicą Polski”. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miejscowość ta jest siedzibą powiatu tatrzańskiego. Atrakcje m.in.: Krupówki, Kasprowy Wierch, Gubałówka, Giewont, Wielka Krokiew

- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 85 km

 
 
 
 
 

Sanktuarium pasyjno-maryjne
Kalwaria Zebrzydowska

 Wchodzące w skład zespołu bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Nazywane jest często Polską Jerozolimą. W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 17 listopada 2000 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

- Wstęp darmowy
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 35 km

 
 
 

Gorce

Pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich.

- Szlaki turystyczne:
  * 14 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 63,3 km
  * 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 38,7 km
  * 7 szlaków turystyki konnej o łącznej długości 62,9 km
  * 7 szlaków turystyki rowerowej o łącznej długości 55,4 km (jeden zamknięty do odwołania)
  * 8 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 41,6 km
Za wstęp na niektóre ścieżki spacerowe pobierane są opłaty. Ambitniejszych turystów ucieszą znajdujące się przy ważniejszych szlakach estetycznie wykonane i ciekawe merytorycznie tablice z opisem przyrody, historii tych miejsc i panoramami szczytów.
- Najbliższa odległość od Hotelu Kasztelan*** 40 km

 
 
 

Zalew Łapanów
 Sądecka, 32-740 Łapanów

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gminy Łapanów jest odbudowany i unowocześniony Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji „Zalew”. Na turystów, wczasowiczów i miłośników wodnych kąpieli czeka strzeżone kąpielisko wraz z trzema brodzikami o zróżnicowanych poziomach głębokości, zjeżdżalnia, kajaki i rowerki wodne, leżaki, parasole, piaszczysta sztuczna plaża, boisko do plażowej piłki siatkowej oraz wiele urządzeń rekreacyjno-zabawowych dla dzieci i młodzieży. W ramach odbudowy zalewu powstał nowoczesny kompleks sportowy z bieżnią lekkoatletyczną, kortem tenisowym, boiskami do koszykówki i siatkówki. Bezpośrednio przy nim wybudowano plac zabaw dla najmłodszych.

- Wejście na teren kąpieliska płatne
- Odległość od Hotelu Kasztelan*** 18 km



 

 

Zapoznaj się z klauzulą informacyjną RODO

Informujemy, iż niniejsza witryna korzysta z plików cookies.

W trosce o bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych uprzejmie prosimy o zapoznanie się z pełną klauzulą informacyjną oraz polityką prywatności.

X
Czytaj więcej Akceptuję
Szanowny Kliencie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.

ZgodyPolityka prywatności
Wyrażenie zgody

Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez:

Cele przetwarzania danych
 • świadczenie usług drogą elektroniczną
 • realizacja zamówienia / zlecenia klienta
 • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
 • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
 • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
 • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
 • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
 • realizacja zamówienia/zlecenia klienta, świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
 • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych

Administrator oraz podmioty przetwarzający dane na zlecenie administratora danych, w tym agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

Kontrolowanie plików cookie

Zakres akceptacji plików cookie możesz ustawić w swojej przeglądarce, zgodnie z ustawioną polityką cookie.

Polityka prywatności / cookies
Firma , właściciel serwisu www.hotelkasztelan.pl, dokłada wszelkich starań, aby Państwa prywatność była odpowiednio chroniona. W celu realizacji zgodnego z prawem, przejrzystego i bezpiecznego przetwarzania Państwa danych osobowych przyjmujemy niniejszą Politykę Prywatności, która obowiązuje od dnia 25 maja 2018 r. Polityka Prywatności odwołuje się do RODO, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Dokument określa jakie dane i na jakich zasadach przetwarzamy i jak dbamy o ich bezpieczeństwo i Państwa prawa.
§1 Administrator danych osobowych

Administratorem Państwa danych osobowych jest . W przypadku dodatkowych pytań dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych oraz przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt drogą mailową: .

§2 Zakres, cele i podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

W związku z tym, że poprzez serwis www.hotelkasztelan.pl umożliwiamy kontakt w różnych sprawach, przetwarzamy Państwa dane osobowe w różnych celach, w różnych zakresach i na różnych podstawach prawnych. W celu precyzyjnego przekazania informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych pogrupowaliśmy je według celu przetwarzania danych:

 • świadczenie usług drogą elektroniczną
 • realizacja zamówienia / zlecenia klienta
 • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
 • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
 • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
 • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

W przypadku danych osobowych pozyskanych w inny sposób, niż przez stronę www.hotelkasztelan.pl (telefonicznie, mailowo) również przetwarzamy je wyłącznie w celu, w jakim zostały udostępnione i przez czas jaki jest konieczny do realizacji tego celu. W przypadku planowanej zmiany celu przetwarzania, zawsze pytamy właściciela danych osobowych o zgodę i informujemy o zmieniających się warunkach przetwarzania danych.

§3 Pliki cookies

Wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu, a w szczególności dostosowania zawartości serwisu do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania z serwisu. W szczególności pliki te pozwalają rozpoznać podstawowe parametry urządzenia użytkownika (takie jak: typ urządzenia, rozdzielczość ekranu, kraj, z którego dochodzi do wejścia) i dzięki temu odpowiednio wyświetlić stronę internetową dostosowaną do jego potrzeb. Wykorzystujemy także cookies w celu zbierania ogólnych i anonimowych danych statystycznych za pośrednictwem narzędzi analitycznych i marketingowych:

 • Google Inc. z siedzibą w Mountain View, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatności tego administratora kliknij tu: https://policies.google.com/privacy
 • Facebook Inc. z siedzibą w Menlo Park, Kalifornia, Stany Zjednoczone, Aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatności tego administratora kliknij tu: https://www.facebook.com/policy.php
 • Twitter, Inc., 1355 Market Street, Suite 900, San Francisco, CA 94103 U.S.A., Aby dowiedzieć się więcej o polityce prywatności tego administratora kliknij tu: https://twitter.com/en/privacy

Podmioty wymienione w §3 są administratorem danych osobowych zawartych w plikach cookies w rozumieniu RODO. Mogą Państwo samodzielnie i w każdym czasie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, określając warunki ich przechowywania i uzyskiwania dostępu przez pliki cookies do urządzenia użytkownika. Zmiany ustawień można dokonać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Ustawienia te mogą zostać zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies bądź informować o każdorazowym zamieszczeniu cookies na Państwa urządzeniu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach przeglądarki internetowej. Mogą Państwo w każdej chwili usunąć pliki cookies, korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której Państwo używają. Ograniczenie stosowania plików cookies może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.

§4 Państwa prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych

Przysługuje Państwu prawo do:

 • dostępu do swoich danych osobowych,
 • sprostowania danych osobowych,
 • usunięcia danych osobowych,
 • ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 • przenoszenia danych osobowych,
 • wniesienia sprzeciwu do przetwarzania danych osobowych,
 • cofnięcia wcześniej wyrażonej zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W celu skorzystać ze swoich uprawnień, prosimy o kontakt na adres mailowy: Jeżeli, występują Państwo do nas z żądaniem związanym z wykonaniem wymienionych powyżej praw, odpowiadamy na to żądanie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca po jego otrzymaniu. Jeżeli jednak – z uwagi na skomplikowany charakter żądania lub liczbę żądań – nie będziemy mogli spełnić Państwa żądania w ciągu miesiąca, spełnimy je w ciągu kolejnych dwóch miesięcy informując uprzednio o przedłużeniu terminu.

§5 Bezpieczeństwo Państwa danych

Jako Administrator Danych Osobowych danych osobowych dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo Państwa danych osobowych.

Zobowiązujemy się do:

zabezpieczenia danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, zmianami, uszkodzeniem lub zniszczeniem, dopuszczenia do przetwarzania danych osobowych wyłącznie osób posiadających wydane przez nas upoważnienie, zapewnienia kontroli nad prawidłowością przetwarzania danych osobowych, prowadzenia ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych, dochowania szczególnej staranności, aby osoby upoważnione do przetwarzania tych danych zachowały je w tajemnicy, również po zakończeniu realizacji Usługi, prowadzenia wymaganej przepisami prawa dokumentacji opisującej sposób przetwarzania powierzonych danych osobowych oraz środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzania tych danych, zapewnienia aby urządzenia i systemy informatyczne i telekomunikacyjne, służące do przetwarzania danych osobowych, były zgodne z wymogami Rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzanych danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy.

§6 Newsletter

Zaprenumerowanie elektronicznych i bezpłatnych newsletterów należących do wymaga podania w odpowiednim formularzu swojego adresu e-mail. Uzyskane w ten sposób dane są dodawane do listy mailingowej strony www.hotelkasztelan.pl zapisana na newsletter może się z niego wypisać klikając przycisk „anulować subskrypcję” na dole każdej wiadomości z newslettera. Newsletter wysyłany jest e-mailem. {company} zastrzega sobie prawo do wysyłania wiadomości, osobom, których dane kontaktowe posiada i które zgodziły się na przetwarzanie podanych danych w formularzach, zgodnie z Polityką Prywatności. Pod pojęciem wiadomość są rozumiane informacje odnoszące się bezpośrednio do jego serwisów, usług i produktów (np. zmiany, wewnętrzne promocje), niekomercyjne listy (np. życzenia, komentarze osobiste itp.) oraz informacje komercyjne (mailingi, promocje, reklamy, inne materiały marketingowe). Podmioty zlecające komercyjne mailingi nie mają wglądu w dane kontaktowe osób znajdujących się na listach adresowych www.hotelkasztelan.pl.

Później Chcę korzystać z serwisu i akceptuję